Mansur Yavaş kimdir?

Ulusalcı kesimin "başkanım" diye hitap ettiği Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş kimdir?

Cumhuriyet Halk Partisi seçmeninin 2023’de Erdoğan’ın karşısına çıkarmak istedidiği iki isim var, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanı Mansur Yavaş.

Avrasya Araştırma’nın Nisan ayı anketine baktığımızda cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mansur Yavaş’ın oy oranının 48%, Erdoğan’ın 30,5% olduğunu görüyoruz. “İkisine de oy vermem” diyenlerin oranı 10,3%, “Karasızım” diyenler ise 8,2%.

Demekki Yavaş aday olmayı seçtiği halde Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olma potansiyeline sahip. Yavaş’ın CHP’yi ideolojik olarak etkilemesi de çok imkansız görünmüyor.

Bu nedenle CHP’ye nispeten yeni katılmış Yavaş’ın ABB başkanı olarak yaptıkları dışında siyasi görüşünün de iyi araştırılması gerektiğini düşünüyorum.

Siyasi kimliği

HaberTürk’de Kübra Par ile 2014’de yaptığı röportajda politikaya ilgisinin 1974’de Necati Gültekin Paşa’nın mitinginden etkilenmesi ile başladığını söyler.

Peki Yavaş’ı bu kadar etkileyen Necati Gültekin Paşa kimdir?

Gültekin, 1980 darbesi sonrası MHP’nin genel sekreterliğini yapan ve Alparslan Türkeş’in “yol arkadaşı” olarak anılan bir ülkücüdür. Aynı zamanda 27 Mayıs Darbesi sırasında orduda Havacı Binbaşı görevi yapmıştır.

Yavaş, Gültekin’in mitingden etkilenmsi ile 70lerde ülkücü harekete katılır ve “her kademede görev” alır.

Par’la olan röportajında gençlik yıllarını şöyle anlatır Yavaş:

“O zamanlar sağ ve sol vardı. Herkes çok keskindi, karşıdakini dinlemezdi. O ortam içinde kendimi MHP’ye yakın hissettim.”

Yavaş’ın gençliğindeki ülkücülerin keskinliğine 70lerde Çorum, Maraş, Bahçelievler ve Taksim’de yaptıkları katliamlarda da şahit olabiliriz.

MHP’den ayrılışı

Peki keskin ülkücü Yavaş 2013’de MHP’den niye ayrılır?

Yavaş iki dönem Beypazarı Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra 2009’da Ankara belediye başkanlığı seçimlerinde MHP’nin adayı olur. Fakat 27% oy ile seçimi üçüncü sırada bitirir ve MHP de onu 2014 yerel seçimleri için aday göstermez.

Bu vesileyle 1989’dan beri MHP üyesi olan Yavaş Aralık 2013’de CHP’ye katılır ve 2014 yerel seçimlerinde ABB başkan adayı gösterilir.

Ancak MHP’den ayrılması siyasi görüşünü pek değiştirmez ve ideolojisine sadık kalır.

2014’de Fox’da verdiği röportajda ısrarla hala ülkücü olduğunun üstünü çizer. “İnsanlar bir günde siyasi görüşlerini değiştirmez,” diye de devam eder.

Başarılı başka bir belediye başkanının hikayesi

Yıl 1994, İstanbul Belediye Başkanlığı seçimini kazanan isim ise siyasal İslam geleneğinden gelen Recep Tayyip Erdoğan.

Belediye başkanı olduğu dört sene içersinde Erdoğan belediyedeki yolsuzlukla baş eder, şehrin $2 milyarlık borcunu öder ve şehire $4 milyarlık bir yatırımda bulunur.

Aynı zamanda yüzlerce kilometre boru hattı yaptırarak İstanbul’daki su sıkıntısını çözmüş, yeni geri dönüşüm tesisleri yaptırarak şehrin çöp problemini çözmüştür.

Yaptırdığı 50 üzerinde köprü, otoyol ve viyadüklerle trafik problemi hafiflemiş, doğal gaza geçişle de şehirdeki hava kirliliği azalmıştır.

Hatta 2010 yılında Birleşmiş Milletler Erdoğan’a belediye başkanlığı süresince yaptığı hizmetler ve liderlik için UN-Habitat Memorial Ödülünü vermiştir.

Tabii belediye başkanlığı görevinden sonra geldiğimiz nokta epeyce farklıdır.

Sonuç

Bir siyasetçinin belediye başkanıyken yaptıkları ve Cumhurbaşkanlığı pozisyonuna geldiğinde yapacakları arasındaki farkın en iyi örneği Erdoğan’dır.

Bir insan size gerçek yüzünü gösteriyorsa ona inanın derler. Mansur Yavaş bize üstünü çizerek ülkücü olduğunu söylüyorsa bunu hesaba katmalıyız.

Kendini hala ait hissettiği siyasi hareket Sedat Peker, Abdullah Çatlı, Alaattin Çakıcı gibi isimleri barındıran ve yakın tarihte onlarca katliama imza atan bir organize suç örgütüdür.

Yavaş cumhurbaşkanlığı anketlerinde yer almaktan memnun olmadığını ve cumhurbaşkanı olmak gibi bir istediği olmadığını söylese de yine de olur ya aday olmaya karar verir diye yazdım bu yazıyı.

Aday olmalı mı olmamalı mı yorumunu da alttaki şahane video ile sizlere bırakıyorum.